Porady
< Internet
Technika
Technologie
Usługi i promocje
Jakie są sposoby zabezpieczania urządzeń przed złośliwym lub szpiegującym oprogramowaniem?

Internet to niewyczerpane źródło informacji, rozrywki i wrażeń. Jednak korzystając z niego, warto stosować się do pewnych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym bliskim, naszym pieniądzom i danym przechowywanym w naszych komputerach.

Najpopularniejsze oraz rekomendowane środki ostrożności i sposoby zabezpieczania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przed oprogramowaniem złośliwym lub szpiegującym:

1.1. Instaluj oprogramowanie antywirusowe

Najpopularniejszym zabezpieczeniem przed złośliwym oraz szpiegującym oprogramowaniem jest zainstalowanie programu antywirusowego. Na rynku jest bardzo duża ilość tego typu aplikacji zarówno na urządzenia mobilne (np. smartfon, tablet), jak i również stacjonarne (np. komputer PC). Programy wyposażone są w monitor, który na bieżąco sprawdza nasz ruch w sieci i chroni przed atakami złośliwego oprogramowania. W każdej chwili możemy skorzystać z wbudowanego skanera programu antywirusowego, który przeszuka nasze urządzenie pod kątem złośliwego lub szpiegującego oprogramowania. Dodatkowo często programy antywirusowe wyposażone są w zaporę sieciową (firewall), sprawdzanie poczty elektronicznej i plików pobieranych z sieci, moduł wykrywania i zapobiegania włamaniom, skaner pamięci i strażnika początkowej partycji twardego dysku. Wszystkie te funkcje powiększają nasze bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia. Programy antywirusowe nie wpływają znacząco na zużycie baterii (maksymalnie do 3% dziennego zużycia).

Polsat Box oferuje renomowane rozwiązanie ochrony komputerów, tabletów i smartfonów.

1.2. Aktualizuj oprogramowanie

Korzystaj z najnowszych aktualizacji oprogramowania zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i na komputerze. Twórcy programów cały czas udoskonalają swoje programy, znajdują w nich dziury w zabezpieczeniach i wydają poprawki. Aktualizacje najczęściej zawierają:
- udoskonalenia w zakresie wydajności baterii i aplikacji
- nowe i ulepszone funkcje
- najnowsze wersje aplikacji i usługi
- poprawki błędów

W celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim danym aktualizuj zarówno zainstalowane programy, jak również system operacyjny (np. Windows lub Android). Po połączeniu z siecią, w przypadku standardowych ustawień, urządzenie sprawdza dostępne aktualizacje. Po akceptacji zostają one ściągnięte i zainstalowane. Pamiętaj, warto okresowo aktualizować oprogramowanie, aby poprawić wydajność i stabilność swojego urządzenia.

1.3. Korzystaj z pewnych aplikacji

Nie instaluj programów od nieznanych dostawców. Mogą one zawierać oprogramowanie szpiegujące lub niedopracowany kod programu powodujący zawieszanie i w konsekwencji uszkodzenie systemu operacyjnego. W systemie operacyjnym Windows dostępny jest "Asystent zgodności programów", który odpowiada za sprawdzenie czy wybrana aplikacja będzie działać poprawnie. Nie korzystanie z programów zgodnych z Twoim systemem (np. antywirusowych) może być przyczyną ich niepoprawnej pracy i braku gwarancji pełnej ochrony antywirusowej.

1.4. Pamiętaj o kopii zapasowej

Korzystaj z opcji kopii zapasowej, która umożliwia zapis twoich ustawień programów, Wi-Fi oraz innych. Coraz więcej producentów urządzeń dołącza do nich oprogramowanie, które pomaga w łatwy sposób stworzyć kopię zapasową systemu. Możesz korzystać również z dołączonej do systemu operacyjnego funkcji kopii zapasowej (np. w systemie Android oraz Windows).

1.5. Zabezpieczenia poprzez uwierzytelnianie

Zabezpiecz swój komputer lub smartfon poprzez uwierzytelnienie. Najstarszą metodą jest uwierzytelnienie poprzez hasło. W przypadku nowoczesnych urządzeń z ekranem dotykowym jest to jednak dość kłopotliwe, szczególnie w konieczności szybkiego dostępu do urządzenia. W smartfonach lub tabletach z systemem android możesz skorzystać z opcji wzór. W ustawieniach systemu możesz zdefiniować swój osobisty, unikalny wzór, którym będziesz mógł odblokować swoje urządzenie. Coraz więcej urządzeń posiada także zabezpieczenie w postaci czytnika linii papilarnych oraz Face ID (technologii biometrycznej autoryzacji twarzy). Wymienione zabezpieczenia ograniczą dostęp do Twojego urządzenia osób trzecich, które mogą zmienić ustawienia oprogramowania lub zainstalować złośliwe aplikacje.

Przykłady i konsekwencje braku nieodpowiedniego zabezpieczenia telekomunikacyjnych urządzeń końcowych.

Urządzenia, które nie są odpowiednio zabezpieczone narażone są na utratę danych użytkownika lub nawet uszkodzenia systemu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może być przyczyną dużych strat finansowych w przypadku wykradzenia haseł do kont bankowych. Staraj się być anonimowy w Internecie, nie ściągaj nieznanych aplikacji, które mogą zawierać oprogramowanie szpiegujące gromadzące informacje o Twoim ruchu w sieci i wykorzystujące te informacje do marketingu (spam). Nie zapomnij o kopii zapasowej systemu, pozwoli to na odtworzenie zapisanych danych w przypadku uszkodzenia systemu po ataku złośliwego oprogramowania. Brak aktualizacji zainstalowanych programów może doprowadzić do ataku złośliwego oprogramowania, które wykorzysta luki w nieaktualizowanym programie. Zabezpiecz dostęp do Twojego urządzenia poprzez hasło lub wzór. Nie zastosowanie tej metody zabezpieczeń może doprowadzić do korzystania z Twojego urządzenia przez osoby trzecie, które mogą zainstalować bez Twojej wiedzy złośliwe lub szpiegowskie oprogramowanie.

Więcej informacji na temat zabezpieczania urządzeń znajdziesz na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Ocena artykułu
Pomóż nam ulepszać nasz serwis i oceń artykuł